Kredyt konsolidacyjny – wymagania

Pytanie Czytelnika: Jakie z grubsza, podstawowe warunki trzeba spełniać żeby uzyskać kredyt konsolidacyjny? Mam kilka kredytów i w dwóch przypadkach już bankowa windykacja wydzwania do mnie z ponagleniami oraz pisemne wysyła. Boje się że wkroczy komornik więc chciałabym je skonsolidować w jeden wygodniejszy kredyt. Mam stała prace ale nie wystarcza mi na spłatę tych kredytów bez zaległości.

Obawiamy się że mając takie zaległości w spłacie kredytów, może mieć Pani poważne kłopoty z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego i może ostatecznie okazać się, że żaden bank takiego kredytu Pani nie udzieli. W przypadku rozpatrywania wniosku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, wymagania ze strony banku co do zdolności kredytowej klienta wcale nie są łagodniejsze niż w przypadku innych kredytów. Kredyt konsolidacyjny nie jest produktem z zasady przeznaczonym dla osób posiadających przeterminowane zadłużenie, figurujących w BIK. Jest to produkt dla osób które, mówiąc potocznie „chcą złapać oddech” które póki co spłacają terminowo dotychczas zaciągnięte kredyty ale przychodzi im to z trudem, kosztem wyrzeczeń i np. przewidują ze niebawem nie będą w stanie spłacać tych kredytów bez popadania w zaległości w spłacie rat. Ponadto, częstym (a może i koniecznym) warunkiem otrzymania kredytu konsolidacyjnego jest posiadanie nieruchomości która będzie zabezpieczeniem spłaty kredytu konsolidacyjnego. W Pani przypadku prawdopodobnie wchodzi w grę jedynie uzyskanie pożyczki poza bankiem i to też raczej w oparciu o pewne zabezpieczenie lub poręczenie wiarygodnej finansowo osoby trzeciej jednak teoretycznie łatwiej pożyczkę otrzymać póki jeszcze nie zaczął działać komornik: http://kredytkomornik.com.pl/pozbycie-sie-komornika-pozyczka/. Jednak radzimy każdemu dobrze zastanowić się przed zaciągnięciem takiej pożyczki gdyż zazwyczaj są one wysoko oprocentowane i trzeba ponieść dodatkowe koszty powodujące iż są to pożyczki wyjątkowo kosztowne w spłacie.

Warto też wiedzieć i o tym, że koszt bankowego kredytu konsolidacyjnego też jest wyższy (musi być wyższy) od kredytu który skonsolidował. Niższe raty ale dłuższe spłacanie. Nie jest to jednak aż taka dysproporcja jak pomiędzy kredytem bankowym a pożyczka pozabankową.