Kredyty bez zaświadczeń

Pożyczki bez zaświadczeń, reklamowane też jako kredyty bez zaświadczeń, przeznaczone są przede wszystkim dla osób które z racji kiepskiej zdolności kredytowej (lub całkowitego jej braku) nie kwalifikują się do otrzymania pożyczki w banku. Kredyty bez zaświadczeń to produkty w rodzaju „kredyt bez BIK” albo np. „pożyczka z komornikiem”. Bez zaświadczeń, a więc takie które można otrzymać bez przedstawienia zaświadczenia o dochodach, bez sprawdzania historii i zadłużenia w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz np. w Krajowym Rejestrze Długów.

Pożyczkodawcy – firmy pozabankowe udzielające takich pożyczek zdają sobie sprawę z tego, że pożyczkodawca nie ma szans na tańszą pożyczkę bankową jak również zdają sobie sprawę z tego że ryzyko odzyskania kwoty pożyczki wraz z odsetkami tudzież dodatkowo z innymi kosztami, jest stosunkowo wysokie. Dlatego też po pierwsze, takie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach (i bez innych zaświadczeń) są zazwyczaj bardzo drogie. Pod drugie natomiast pożyczkodawcy udzielający takich pożyczek często wymagają ze strony pożyczkobiorcy jakiegoś zabezpieczenia, np. hipotecznego, albo poręczenia ze strony osoby lub firmy wiarygodnej finansowo. Prędzej można otrzymać pożyczkę bez BIK i bez zabezpieczenia aniżeli bez zaświadczenia o dochodach. Pożyczkodawca który nie pracuje, nie ma majątku, ma już inne długi, w zasadzie nie powinien zaciągać kolejnej pożyczki jeśli przewiduje że jej nie spłaci. Może też mieć kłopoty z jej uzyskaniem. Więcej o tym poniżej.

Pytanie Czytelnika: Nie mam umowy o pracę, nie mam udokumentowanych zarobków. Nie posiadam też nic co mogłoby posłużyć jako zabezpieczenie kredytu. Czy pomimo tego mam w którymś banku albo innej instytucji szansę na otrzymanie kredytu albo pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach i innych?

Raczej żaden bank nie udzieli Pani kredytu ani pożyczki skoro Pani sytuacja tak się przedstawia. Nie wykazuje Pani elementarnej zdolności kredytowej. A o tzw. kredyt bez zaświadczeń też może być trudno skoro nie posiada Pani żadnego majątku który mógłby służyć jako zabezpieczenie spłaty takiego zobowiązania. Ewentualnie może Pani spróbować w którymś internetowym serwisie tzw. społecznościowym pośredniczącym w udzielaniu pożyczek między ludźmi albo poprosić o pożyczkę rodzinę albo znajomych. Jednak w przypadku wspomnianych internetowych serwisów społecznościowych może się okazać że niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu z zakładu pracy, a Pani takowego nie przedstawi bo nie pracuje legalnie, jak rozumiemy. Ta forma weryfikacji, na ile zdążyliśmy się zorientować, nie jest obowiązkowa przed zawarciem każdej umowy pożyczki ale ostrożny pożyczkodawca powinien żądać takiego zaświadczenia zwłaszcza jeśli pożyczkobiorcy nie zna i gdy ten je jest w stanie zaproponować żadnego zabezpieczenia pożyczki. A chyba niemal każda umowa pożyczki zawarta za pośrednictwem takiego portalu dotyczy osób które się nie znają.

Bez jakichkolwiek sprawdzeń Pani osoby i Jej stanu majątkowego oraz źródła dochodów (których, jak wiemy, Pani nie posiada) można otrzymać pożyczkę właśnie od znajomych albo od rodziny, ale to już Pani najlepiej wie, czy może na taka pożyczkę liczyć. Poczuwamy się jednak do obowiązku ostrzec Panią, tak na wszelki wypadek. Jeżeli nie posiada Pani żadnego źródła dochodów, albo niewystarczające na spłatę pożyczki i jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku z którego można by prowadzić egzekucję pożyczki, to jest bardzo prawdopodobne że wie Pani o tym, ze pożyczki nie spłaci. W takiej sytuacji nie powinna Pani starać się ani o kredyt online ani bezpośrednio od prywatnego pożyczkodawcy, ani jakiejkolwiek. Albowiem jeżeli ktoś zaciąga pożyczkę wiedząc o tym, że jej nie spłaci bo nie będzie z czego, to popełnia przestępstwo oszustwa i może być z tego tytułu pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Chyba, że poinformuje Pani pożyczkobiorcę o swoim stanie finansowym; najlepiej żeby podpisał Pani oświadczenie że wie iż nie posiada Pani dochodów ani majątku. Wówczas nie można mówić o oszustwie skoro pożyczkodawca przed udzieleniem Pani pożyczki zapoznał się z Pani sytuacją i zdaje sobie sprawę z tego, ze pożyczki może Pani nie zwrócić (w terminie). Osobna kwestią jest to czy ktoś, zapoznawszy się z taką Pani sytuacją, zechce Pani pożyczki udzielić.