Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste pożyczek

Notka ta jest w zasadzie przede wszystkim dla osób niemających doświadczenia ani wiedzy w kredytowaniu się ale takich osób jest przecież dużo i niektórzy z nich robią głupstwa, przepłacając.

Pierwsza kwestia: oprocentowanie nominalne i rzeczywiste pożyczki. Nie sugeruj się oprocentowaniem nominalnym, to jak chodzi zwłaszcza o bankowe pożyczki gotówkowe.

W ofertach swych banki akcentują niskie oprocentowanie nominalne a wielu kredytobiorców pojęcia nie ma o tym, że koszt pożyczki jest tak naprawdę ze dwa razy większy, bo dwa razy większe jest oprocentowanie rzeczywiste, w skład którego wchodzą także różne inne dodatkowe opłaty jak prowizja od udzielenia kredytu, ubezpieczenie kredytu. Patrzymy więc nie na oprocentowanie nominalne ale na rzeczywiste, znajdziemy je jak się dobrze w ofertę kredytu wpatrzymy, jest wpisane gdzieś z boku lub u dołu, drobnym tekstem.

Głupstwa robią zaś tacy, którzy mając na tyle dobrą zdolność kredytową (dochody oraz czysty BIK), zamiast brać pożyczkę w banku, biorą ją w jakiejś firmie pożyczkowej w której jest kilka razy drożej. Pożyczki pozabankowe bowiem są przede wszystkim właśnie dla osób które nie mają się czym pochwalić jak chodzi o BIK czyli mają zbyt wielka kwotę kredytów już zaciągniętych i do tego często niespłacanych terminowo.

Jeszcze inna kategoria to SMS KREDYT i inne podobne pożyczki na sms czy nie na sms ale przez internet. Z bardzo wysokim oprocentowaniem rzeczywistym w stosunku rocznym, ale pożyczki te to tylko niskie kwoty i na maksymalnie 30 dni. Zaleta – szybkość w jakiej lądują na koncie pożyczkobiorcy, nawet w ciągu kilku godzin po zgłoszeniu wniosku o pożyczkę, bez wychodzenia z domu. Wystrzegaj się jednak jak ognia zwlekania z zapłatą, bo naprawdę odczujesz koszty – samej pożyczki oraz jej windykacji.