Problemy ze spłatą kredytów

Pytanie Czytelnika: Piszę do Pana z prośbą o pomoc. Wpadliśmy w pętle kredytową nasze życie to piekło mamy 2 synów często brakuje nawet chleba mąż od miesiąca prowadzi działalność ale jeszcze nie zaczął zarabiać ja nie pracuję oboje z mężem mamy jakieś 90 tyś długu to są kredyty gotówkowe w pkobp bph getin banku i karty kredytowe w lukas banku w pkobp w eurobanku i w fortis banku spłacamy tylko jeden kredyt regularnie to jest rata 750zł gdzie poręczył nam się były pracodawca męża i nie możemy nawet pomyśleć aby miał problemy na inne kredyty nam nie starcza i już ponad 60 dni nie płacimy banki odmówiły restrukturyzacji i dostajemy wezwania są telefony od firm windykacyjnych dostaliśmy juz z pko pismo że jak w ciągu 7 dni nie spłacimy zaległości to bank rozwiązuję umowę nie mamy niczego czym moglibyśmy zabezpieczyć pod hipotekę kredyt konsolidacyjny i zbić to w jedną ratę i płacić systematycznie przez np 20 lat my nie mamy nic mieszkamy w domku drewnianym po babci jego stan jest opłakany i meble stare rozpadające się co z nami będzie co dalej? kto przejmie nasze długi czy bardzo one się zwiększą? co mamy robić?


Jeśli nie ma komornik nam czego zająć to więzienie? A maszyny które mąż zakupił miesiąc temu za dotację z urzędu pracy? Czy komornik może zająć te rzeczy? Czy ten dług prosto z banku pójdzie do komornika zaraz po wypowiedzeniu umowy przez bank czy jak bank wypowie umowę to przejmie go jakaś firma windykacyjna i będzie możliwość spłaty w ratach? poproszę jeszcze o wyjaśnienie bo te maszyny zostały zakupione z dotacji i prze 5 lat nie może mąż ich sprzedać gdyż są własnością unii to czy w takim razie może komornik je zająć? A telewizor za który dopiero spłacamy raty w banku? Czy istnieje możliwość aby na tym etapie porozumieć się jeszcze z bankiem? co jest dla nas bardziej opłacalne spłacać do banku gdzie odsetki narastają i w ogóle nie ubywa od długu czy spłacać komornikowi? Proszę o szczerą odpowiedź jak również proszę mi napisać kredyt oddłużeniowy co to takiego gdzie można o niego pytać na jakich zasadach jest udzielany czy jest bezpieczny?

Jeżeli nie będą Państwo spłacać długów to prędzej lub później zapewne trafią one do komornika. W sytuacji którą Pani opisała nie sposób poradzić, jak te długi spłacić. Odsetki będą wciąż narastać, dojdą też koszty egzekucyjne. Należy jednak zwrócić uwagę na kwestie związane z egzekucją. Istnieje ustawowa minimalna stawka wynagrodzenia która jest w całości wolna od zajęcia komorniczego czyli komornik nie może prowadzić egzekucji z takiego minimalnego wynagrodzenia. Na dzień to wynagrodzenie minimalne wynosi około 1600 zł brutto i jeśli dłużnik otrzymuje takie wynagrodzenie minimalne, wówczas komornik nie może z niego ściągać długu. Jeżeli dłużnik otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego, to komornik może zając tylko kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia a te około 1600 zł musi pozostawić dłużnikowi. Chodzi o zapewnienie dłużnikowi minimum egzystencji.

Druga sprawa, to egzekucja z ruchomości. Jeżeli, jak Pani wspomniała, posiadają Państwo stare meble (i inne sprzęty) to jest wysoce prawdopodobne że komornik oceni jako przedstawiające jedynie wartość użytkową a nie handlowa i odstąpi od egzekucji z takich ruchomości. Bezskuteczne postępowanie egzekucyjne nie musi oznaczać, że dokonano wyłudzenia kredytu. Trzeba by złożyć stosowne zawiadomienie o podejrzeniu wyłudzenia i organy ścigania musiałyby udowodnić dłużnikowi że ten działał ze z góry powziętym zamiarem niespłacenia kredytu już gdy ów kredyt zaciągał – na tym właśnie polega oszustwo. Nie zostaje się skazanym za oszustwo tylko dlatego że jest się dłużnikiem. Komornik może zająć maszyny jeśli są własnością Pani męża. Prawdopodobnie bank najpierw skieruje wniosek egzekucyjny do komornika a dopiero jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna to wówczas ewentualnie sprzeda dług firmie windykacyjnej. Trudno nam odpowiedzieć na pytanie, jak szybko po wypowiedzeniu kredytu bank zdecyduje się na drogę egzekucyjną z udziałem komornika. Należy tu jednak wskazać, że i sami komornicy czasem nieformalnie dogadują się z dłużnikami zezwalając im na dobrowolne (bardziej lub mniej regularne) wpłaty. To w zasadzie wierzyciele decydują w jaki sposób – do których składników majątku komornik ma prowadzić egzekucję.

Jeżeli maszyny nie są własnością męża to gdyby komornik je zajął, to trzeba powiadomić właściciela aby wezwał bank (jako wierzyciela) do wystosowania wniosku do komornika o zwolnienie ich z egzekucji. Jeżeli telewizor nie jest Państwa własnością ale przewłaszczony na rzecz banku do czasu spłacenia rat, to analogiczna sytuacja. Więcej o tej procedurze tutaj: Zlicytowanie samochodu przewłaszczonego na bank. Z pewnością lepiej dogadać się z bankiem aby dług nie trafił do komornika gdyż wtedy dojdą koszty komornicze i ewentualnie prawnika który złoży wniosek egzekucyjny. O kredycie oddłużeniowym zwanym tez np. kredytem bez BIK, pożyczka dla zadłużonych itp. może Pani przeczytać na naszym portalu. Zwłaszcza jeżeli kwota takiego kredytu ma być znaczna, to zapewne nie obejdzie się bez zabezpieczenia rzeczowego albo poręczenia przez wiarygodną finansowo osobę trzecią.